Hans_Industrie-Mixer

Hansa Industrie-Mixer

Mükemmel Köpük Sanatı

Eaton sistemlerimiz için çok önemli ve güvenilir bir ortaktır. Ürün ve hizmetleriyle üstün kalite sözümüzü tutmamızda önemli bir rol oynuyor.

Andreas Finger
Hansa Mixer CEO’su

Geçmiş

Oldukça rekabetçi global pazar her geçen gün daha fazla “daha az ile daha fazlasını” sunan ürünler gerektirir. Örneğin, daha az yapışkan ile aynı yapışma gücü, daha az malzeme ile aynı halı tabanı kalınlığı nasıl sağlanabilir? Unlu mamuller ve şekerlemeler nasıl daha kolay ve sorunsuz bir şekilde üretilebilir veya kumaşlar üstün kaliteli malzemelerle nasıl iyi bir şekilde aprelenebilir? Gıda ve gıda olmayan sektörlerde hizmet sunan birçok şirket bu tür gereksinimlerle Hansa Industrie-Mixer GmbH & Co. KG’ye (Hansa Mixer) geldi, çünkü modern köpük teknolojisinin kullanımı genellikle belirli özelikleri daha az malzemeyle daha ekonomik şekilde üretebilmede temel etkendir.

Bremen yakınlarındaki Stuhr Kenti’nde bulunan şirket hem reçete doğruluğu, kalite, tekrarlanabilirlik ve verimlilik gibi pazar gereksinimlerini karşılayan hem daha az malzeme ve enerji tüketimiyle çevrenin korunmasına katkıda bulunan özel makineler üretmektedir. Şirket 6.000’den fazla kurulu sistem ve 40 yılı aşkın deneyim ile 40 kg/sa kapasiteden başlayan küçük laboratuvar ekipmanlarından 8.000 kg/ sa’nın üzerinde hızla malzeme karıştırıp köpürtebilen büyük ölçekli üretim makinelerine kadar çeşitli ölçeklerde makineler sunmada mühendislik uzmanıdır.

Sorunlar

Köpük ürünlerinin üretimi sırasında arızasız ve kesintisiz üretim sağlamak için ana malzeme boya, asit veya fiber gibi farklı bileşenlerle karıştırılmalı ve gaz planlı bir şekilde eklenmelidir. En iyi sonuç zamanlamaya, karıştırma hızına ve karıştırma kafasının tasarımına bağlıdır. Köpük kalitesi nihayetinde temel faktördür ve köpüklerin eşit dağıtılmasına, doğru yoğunluğa ve akışkanlığa bağlıdır. Uygulamaya bağlı olarak, daha fazla işlem için taşıyıcı kayışlarının genişliğine göre, alan başına belirli bir ağırlıkta köpük sağlanabilir.

“Bizim için pişirme evde pişirmekten farklıdır.” diyen Andreas Finger sözlerine şöyle devam ediyor: “Müşterilerimiz için mikserler üretim hattının temelidir. 7/24 çalışmalılar ve eşit köpük kalitesini garanti etmelidir.” Burada hata emniyeti çok önemli bir rol oynar.

Çözüm

Kontrol sistemi mikserlerin temel bileşenidir. Hansa Mixer burada standart aygıtı olarak Eaton’ın XV HMI-PLC dokunmatik panelini seçmiştir. Görüntü ve kontrolü birleştiren güçlü aygıtlar, makine ve sistem üretiminde ölçeklendirilebilir ve uygun maliyetli otomasyon konseptleri için idealdir. 3,5 – 15 inç ekran boyutuna ve plastik, metal veya paslanmaz çelik ürün hatlarına sahip olmalarının yanı sıra oldukça dayanıklı kızılötesi dokunmatikekranlarla kullanıma uygun olmaları sayesinde paneller, Hansa Mixer’in tüm tipik gereksinimlerini kapsar. Ayrıca Codesys standardına göre de programlanabilir.

Küçük tesisler için köpük uzmanları en önemli fonksiyon bloklarını önceden programlamıştır. Bu bloklar daha sonra uygulamaya göre parametrelerle ifade edilebilir veya tesis genişletildiğinde kurulabilir. Pratik operatör arayüzleri üretmek için öğrenmesi kolay ve aynı zamanda güçlü proje tasarım ortamı olan Eaton’ın Galileo görselleştirme yazılımını kullanırlar. Makine kullanılmaya başlandığında sadece birkaç temel ayarın dokunmatik panelden girilmesi gerekir: gerekli köpük ve hava miktarı, pompa sayısı, karıştırma kafası hızı ve lokasyona göre hava basıncı ve ortam sıcaklığı. Diğer tüm özellikler makine tarafından tamamen otomatik olarak yönetilir. Taşıyıcı kayış yavaşlarsa karıştırma süreci kendini otomatik olarak ayarlar.

Eaton’ın üstün performanslı HMI/PLC’leri ve ayrıca değişken frekanslı sürücülerini ve XI/ON modüler I/O sistemini kullanmak makineler için gerekli şalter dolabı üretim ve kurulum süresini büyük ölçüde azalttı. Kontrol kabininde açılan boş alan sayesinde de soğutma aygıtına gerek kalmadı.

Sonuçlar

“Doğru bileşenleri seçmek mikserlerimizin başarısı için çok önemlidir.” diyor Andreas Finger. Makine arıza süreleri, müşteriler ve son müşterilerin her zaman kabusu olmuştur çünkü mikser yoksa üretim de yok demektir. İşte bu nedenle 25 yıldır Hansa mikserleri kullanılmaktadır. CEO şöyle açıklıyor: “Amacımız kalite açısından müşterilerimizin beklentisini aşmak ve teknolojisi konusunda rakiplerimizin karşısında lider konumumuzu sürdürmektir. Bu nedenle sadece Eaton gibi büyük ve tanınmış üreticilerin bileşenlerini satın alıyoruz. Ürünlerimizin %80’ini ihraç ediyoruz.

Makinelerimizi dünyanın her yerinde bulmak mümkün. Bu, tedarikçilerimizin dünya çapında ürün tedarik edebilmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu bakımdan Eaton’ın desteğine dünyanın her yerinden her zaman ulaşmak mümkün. Aynı zamanda yerel satış ve teknoloji ekiplerinin üstün ve güvenilir desteğinden dolayı da müteşekkiriz.”