Meyma_GmbH

Meyma GmbH

Pişirmenin Akıllı Yolu

SmartWire-DT’nin çığır açıcı olarak tanımlanmasının iyi bir nedeni olduğunu bizzat görmekten dolayı mutluyum.

Gerd Meyer
Meyma GmbH CEO’su

Geçmiş

Bugünlerde fırıncılar da dâhil her sektör, otomasyon ve modernleşme trendi içinde. Tüm unlu mamullerde sürekli ürün kalitesi başarı için temel faktör. Bu nedenle sandviç ekmeği, ekmek ve kek gibi unlu mamullerin üretiminde akıllı süreçlerin kullanımı her geçen gün daha önemli bir faktör haline geliyor.

Merkezi Cloppenburg’de bulunan ve fırıncılık sektörüne yönelik lider bir makine ve ekipman tedarikçisi olan Meyma GmbH hem kullanılmış makineler hem yenilikçi ürünlerle adını Almanya sınırları dışında duyurmayı başarmıştır. Ürün portföyü hamur yoğurma makinelerinden pişirme fırınlarına ve sandviç ekmeği sayma makinelerine kadar geniş bir alanı kapsar. Yeni makineleri esas olarak kazan devirme ve hamur besleme sistemlerinden oluşur. “Başarımızın büyük bir kısmını müşterilerimizin gereksinimlerini belirli bir üreticiye bağlı kalmadan esnek bir şekilde karşılayabilmemize ve elimizdeki uygulamaya özel en iyi sonucu geliştirebilmemize veya oluşturabilmemize borçluyuz.” diyor Meyma CEO’su Gerd Meyer.

Hannover yakınlarındaki Wenningsen’de bulunan Bernhardt unlu mamuller ve şekerleme imalathanesi müşterilerimizle olan bu uzun vadeli başarılı iş birliğinin iyi bir örneğidir. 120 çalışanıyla saygın bir orta ölçekli aile işletmesi olan Bernhardt her gün 15 şubesine ve otomotiv şirketleri ve yüksek öğrenim kurumları gibi çeşitli daimi müşterilerine hizmet sunuyor. Meyma ile olan yakın ortaklığı 15 yıl önce “yeni” unlu mamul imalathanesinin açılışıyla başladı. Ana merkez için büyük bir modernleşme projesi planlandığında bu unlu mamul zinciri denenmiş ve güvenilir bir ortak olarak Meyma’nın hizmetlerini tercih etti.

Sorunlar

Sonraki adım olan makinelere hamur besleme işlemi için üstün performanslı iki kazan devirme sisteminin kurulumu projenin önemli bir parçasıydı. Unlu mamul üretim süreçleri, çok az zamanda çok fazla mamulün üretilip işlenmesini içerir. Her ay Lower-Saxony’deki imalathanede 150 ton hamurdan her türlü unlu mamul üretilir.

Bu, gıda sektöründe geçerli olan katı yönetmeliklere ve ürün gereksinimlerine uymayı gerektirir. Bazı koşullarda bir makine arızası hamur ürünlerinin bozulmasına neden olabilir; örneğin hamurun uzun süre işlenmeden bırakılması veya çok fazla ısınması. Çoğu üretim sürecinde olduğu gibi ekipmanların arıza güvenceli ve dayanıklı tasarımı şirket için çok önemlidir. Bunun yanı sıra bir diğer önemli koşul da: Kazan devirme sistemlerinin büyük ağırlıklarla çalışması gerektiği için bu sistemler yüksek çalışma güvenliği derecesi garanti etmelidir. Kazan yaklaşık 250 kg, gövde yaklaşık 300 kg'dır ve devrilen hamur da 250 kg kadar olabilir. Her biri 800 kilo ağırlığında olan devirme sistemleri çalışanlarımız için ciddi bir tehlike arz ediyor.

“Ekipmanlarımızın otomasyonu için güvenilirliğe, yalınlığa ve güvenli çalışmaya özellikle önem veriyoruz.” diyen Gerd Meyer üstüne basarak şöyle diyor: “Bunu müşterilerimize borçluyuz.”

Çözüm

Meyma, Bernhardt imalathanesinde kazan devirme sistemleri için şalter dolabında daha önceki geleneksel şekilde kablolanmış sistemin yerine Eaton’ın yenilikçi SmartWire-DT iletişim ve kablolama teknolojisini seçmiştir. Tüm SmartWire-DT bağlı birimleri yeşil sekiz kutuplu şerit kablo aracılığıyla bağlanır. Her bağlı birim için kabloya bir cihaz fişi yerleştirilir, bu fiş bir penseyle sıkıştırılır ve ardından fiş cihaza takılır – hepsi bu kadar! Kompleks ve hata eğilimli noktadan noktaya kablolama artık gerekli değildir. Easy800 kontrol rölesi SmartWire-DT aracılığıyla doğrudan motor koruyucu sistemle iletişim kuran kazan devirme sisteminin kontrolünü üstlenir. Kazan devirme sisteminin kullanıcı tarafından güvenle kullanılması için şalter dolabında farklı kontrol devre cihazları sisteme entegre edilmiştir.

SmartWire-DT, Meyma için sadece kablolama çalışmalarını büyük ölçüde azaltmakla kalmadı. Ayrıca aynı zamanda şalter dolabının boyutunun %50’den fazla küçültülmesine olanak tanıdı. “SmartWire-DT bize çeşitli açılardan gerçek avantajlar sağladı.” diyen unlu mamul uzmanı sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin bu çözüm öncelikle müşterilerimize manipülasyon güvenliği/ koruması sağlamamızı ve aynı zamanda kendimizi korumamızı sağlıyor. İkinci olarak ekipmanı kullanma, onarma ve bakım yapmaya ilişkin masrafları ortadan kaldırır. Üçüncü olarak, böylece müşterilerimize zamanla ekipmanda modifikasyon veya genişleme gerektiğinde yüksek esneklik seviyesi sunmamızı sağlıyor.

Geleneksel olarak kablolanmış ekipmanlarda eğitimsiz personel bir arıza anında, zaman baskısıyla, kontaktörü manuel olarak köprüleme veya makineyi tekrar çalıştırmak için elini şalt dolabına koyma hatasına düşerken, SmartWire-DT konseptinde böyle bir risk söz konusu değildir. Kazan devirme sisteminin kontrol devreleri de makine ayarlarını değiştirme girişimini tespit etmek ve uygun bir alarm vermek üzere tasarlanmıştır.

Normal şartlarda herhangi bir uzman personel gerektirmeyen arıza tespiti ve sorun giderme bundan daha kolay olamazdı – bu da hem makine üreticisi hem de kullanıcı için bir avantajdır. Her bileşendeki yeşil bir ışık bir bakışta her şeyin düzgün çalıştığını belirtir. Bir sorun olduğunda kırmızı bir ışık hangi modülün arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini belirtir. Kontrol rölesi, arıza tespit arabelleği ile birlikte gelir.

Easy800’ü kullanırken easySoft-Pro yazılımı, kullanıcıların bütün olarak SmartWire-DT iletişiminin yanı sıra ayrı ayrı bağlı birimlerinve tüm verilerin durumunu görüntülemesini sağlar. Programlama özellikleri çokfazla esneklik sağlar: Farklıuygulamalar için gerekli önceki 50 program yerine Meymaşimdi sadece öncedenprogramlanmış tüm fonksiyonları içeren tek bir program sürdürmelidir.

Bu sadece makine üreticisi için değil kullanıcı için de faydalıdır. “Artık örneğin farklı hamur türlerini işlemek için kullandığımız önceden programlanmış seçeneklerin sunduğu esneklik olmadan yapamayız. Ürünlerimiz makinelere değil, makineler ürünlerimize uyarlanır.” diyor Bernhardt Unlu Mamul İmalathanesi CEO’su Sven Friedrichs ve sözlerine devam ediyor: “Bizim için verimliliği, ekonomik düzeyi ve şirketimizin rekabet gücünü artırmak önemlidir. Eaton teknolojisiyle donatılmış Meyma makineleri bu amaca ulaşmamıza ve ürünlerimizi her zaman üstün kaliteyle üretmemize yardımcı oluyor.”

SmartWire-DT evrensel modülleri de makinelerin daha esnek olmasını sağlar. Daha sonra kurulmak üzere yapılandırılmış ancak henüz kurulmamış SmartWire-DT bağımlı birimleri için yer tutucu olarak kullanılırlar. Bunlar örneğin ek motor veya pompa, kontrol devre cihazları veya giriş çıkış modülleri için motor koruyucu devre kesiciler olabilir. Kazan devirme sistemleriyle de kullanılan bu evrensel modüller sayesinde Meyma, kontrolör yapılandırılmasında sistemin tam genişletilmiş halini tasarlayıp programlayabilir. Bu şekilde evrensel bağlı birim yapılandırılmış cihazla değiştirilerek kurulum daha sonra herhangi bir zamanda kolayca genişletilebilir. Böylece yazılım programı veya donanım yapılandırmasında artık değişiklik yapmak gerekmiyor.

abc

Sonuçlar

“SmartWire-DT ile ilk tanıştığımda, somut yararlar sunacağından emin değildim.” diyen Gerd Meyer sözlerini şöyle toparlıyor:

“SmartWire-DT’nin çığır açıcı olarak tanımlanmasının iyi bir nedeni olduğunu bizzat görmekten dolayı mutluyum. Sistemlerimiz için biçilmez kaftan. 60 kazan devirme sistemini SmartWire-DT ile donattık bile. Bu, SmartWire-DT teknolojisiyle başladığımız değişimin kompleks hamur yoğurma makinelerinde bile çok başarılı olduğunun kanıtı. 20 hamur yoğurma makinesi SmartWire-DT ile donatıldı. Bu teknoloji daha fazla seçenek ve esnekliğin yanı sıra güvenlik ve ekonomi açısından üstün bir hizmet sunuyor. Zamandan ve paradan tasarruf ediyoruz, üstelik sinirlerimiz de bozulmuyor. Başka ne isteyebilirsiniz ki? Ayrıca sizin de görebileceğiniz gibi bu teknoloji sadece büyük kurulumlar için değil kazan devirme sistemi gibi küçük uygulamalar için de mükemmel.